3 CSEPP – „A HOLD-RADAR KÍSÉRLET, avagy A HOLD VÁLASZOLT”

“A Holdat ott láttam elsétálni a torony mögött s azt kérdeztem a felnőttektől: Ha felmásznék a toronyra, meg tudnám-e tapogatni a Holdat?”

(Bay Zoltán visszaemlékezése gyerekkorára)

 

77 évvel ezelőtt, 1946. február 6-án végezte el sikeresen Bay Zoltán és csapata az ún. Hold-radar kísérletet, amely saját fejlesztésű radarberendezéssel volt képes kimutatni a Holdra sugárzott rádióhullámok visszaverődését az égitest felszínéről. Az eredmények hatására alakult ki és indult fejlődésnek a csillagászat új ága, a radarcsillagászat.

A feladat fizikai nehézségét az adta, hogy a radaregyenlet szerit a visszaérkező jel teljesítménye a távolsággal egyenes arányosan csökkent, így a Föld-Hold távolságot megtett rádiójel annyira legyengült, hogy azt nem lehetett kiszűrni a zajból. Bay Zoltánék csapata ezt úgy oldotta meg, hogy periodikusan ismétlődő jeleket bocsátottak ki és a visszaérkező jeleket összegezték, amely így már mérhető erősségűvé vált.

Az elért sikert az sem csorbította, hogy néhány héttel korábban az Amerikai Egyesült Államokban az amerikai hadsereg híradástechnikai törzsének hasonló Hold-radar kísérlete szintén sikeres volt.

A Hold-radar-kísérletek voltak az első természettudományos vizsgálatok, melyeket Földön kívüli tárgyon végeztek, a mikrohullámú technika tette lehetővé a távoli objektumok fizikai vizsgálatát is. Tulajdonképpen ekkor bizonyosodott be, hogy a Hold egy anyagi jellemzőkkel bíró tárgy, jól meghatározható távolságra a Földtől.

 

 

 

 

Kép forrása: Vasarnap.hu