A projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00328
A projekt címe: | Speciális fényforrások alkalmazása különleges kertészeti és akvakultúrás termékek előállítására |
Kedvezményezettek: | Veresi Paradicsom Termelő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság Carbotech Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem |
A projekt tervezett befejezési dátuma: | 2024.10.31. |
A szerződött támogatás támogatási összege: | 731 491 620 Ft |
Bay Zoltán Nonprofit Kft. számára megítélt támogatási összeg: | 84 000 000 Ft |
Bay Zoltán Nonprofit Kft. támogatási intenzitása: | 100% |
A projekt tartalmának bemutatása:
Az energiatakarékos zöldséghajtatás egyik hazai eleme a geotermikus energia felhasználása, amelynél a fűtésre felhasznált termálvizet általában nem sajtolják vissza, hanem felszíni vizekbe juttatják ki, növelve ezzel a környezetszennyezést. A víztisztító rendszer, amely képes az üvegház fűtésére felhasznált termálvíz tisztítására, alkalmassá teszi a lehűlt termálvizet a növényházakban termesztett növények öntözésre (hidropónia), a növényházak nyári klímaszabályozásában hűtőközegként történő felhasználására és más vízkultúra (pl akvapónia) beintegrálására. Az akvapónia egy olyan energiatakarékos élelmiszertermelési eljárási technológia, amelyben az akvakultúra (haltermelés) és hidroponika (növények -jelen esetben paradicsom és ún. mikrózöldek – termesztése talaj nélkül) rendszerei egyszerre vannak jelen egy szimbiotikus közegben. Az új szemléletű akvapóniás rendszerek a teljes vertikumú vegyszermentes növénytermesztésre, az ökoszisztéma fenntarthatóságára és a vízfelhasználás ésszerűsítésére, azaz a fenntarthatóságra törekszenek. A zárt láncú, víztakarékos, ökológiai rendszerek felhasználása olyan területeken kifejezetten hasznos, ahol a víz, mint tenyésztő közeg mennyisége és minősége jelentőséggel bír. A fejlesztett rendszerek kombinálják a zártláncú haltenyésztés és a hidropóniás növénytermesztés előnyeit, amennyiben minimalizálja a vegyszer- és vízfelhasználást. Ennek során célunk új, akvapóniában eddig nem termelt halfajok vizsgálata és a piaci szintű előállítás megalapozása, mint például díszhalak közül a kimondottan nagyértékkel bíró koi díszponty/nishikigoi (Cyprinus carpio var. koi), aranyhal változatok (Carassius auratus), ahol nem a megtermelt halhús mennyiség előállítása a cél, hanem önmagában a halmennyiség. A halnevelés jellegéből adódóan folyamatosan keletkező táp- és anyagcsere melléktermékek, vízben oldott tápanyagok (haltermelés szempontjából szennyezőanyagok) visszaforgathatóak paradicsom és mikrozöld növények termesztéséhez. A két termelési rendszer összehangolt működését elősegíti a moduláris (cserélhető) alrendszerek alkalmazása, melyet a biológiai erőforrások felmért igényei fognak meghatározni (a rendszerben élő élőlények – hal, növény, mikoroorganizmus életközösség – dinamikus változásához igazodva). A változtatható spektrumú, mesterséges fényforrások lehetőséget nyújtanak, a különböző hullámhosszúságú fény, halakra gyakorolt hatásainak kutatására, különleges minőségű zöldségnövények (mikrozöldek) előállítására. Az utóbbi évtized fejlesztései teszik lehetővé, hogy megvizsgáljuk és hasznosítsuk a monokromatikus fényt, mint technológiai elemet az intenzív (recirkulációs rendszerekre alapozott) akvakultúrában.
Néhány előzetes eredmény már elérhető, amelyek arra utalnak, hogy a különböző hullámhosszú fényeknek hatása van a hal lárvák megmaradására, az ivar fejlődésére és endokrin hormon rendszerére, stressz állapotára és a növekedésre. Az intenzív növénytermesztési eljárások egyik fő terméskiesést okozó problémaköre a növénypatogén baktérium rendszerbe jutása. Ehhez kapcsolódva kialakításra kerül egy, a növénypatogén mikroorganizmusok kimutatására lehetőséget biztosító eljárás, molekuláris biológiai módszerek alkalmazásával. Ezzel együtt, a vegyszermentes termesztést szem előtt tartva, a projekt során elvégzendő termékfejlesztési lépések eredményeként, létrejön egy új termék(család), mely mikrobiológiai alapú növénykondícionálóként, illetve levéltrágyaként alkalmazható hidropónikus rendszerekben (a projektben alkalmazott növények függvényében).
A projekt keretein belül a Bay Zoltán Nonprofit Kft. feladatai között szerepel a projekt célok eléréséhez szükséges laboratóriumi kísérletek elvégzése, fermentációs folyamatok, illetve mikroorganizmusok (legyen az alga-, baktérium- vagy gomba biomassza) szaporításának nyomon követése, optimalizálása és méretnövelése pilot, illetve üzemi szinten, a lehető legmagasabb hatóanyag tartalom elérése, illetve a termelékenység fokozása, költséghatékonyabbá tétele érdekében. Az elvégzendő feladatok közé tartozik még a kísérletek laboratóriumi vizsgálatokkal történő támogatása korszerű analitikai, illetve molekuláris és mikrobiológiai vizsgálatok elvégzése és fejlesztése révén.